Tai šiais laikais dizaineriai, vos pajutę jėgą sparnuose, išskrenda darbuotis į Vakarus. O vos prieš kelis šimtmečius buvo viskas atvirkščiai: menininkai, architektai ir įvairių rūšių inžinieriai plūdo čia iš visos Europos, bet daugiausia iš Italijos. Lietuvoje jie kūrė operas, tapė portretus ir freskas, statė rūmus, bažnyčias bei sėkmingai konvertavo dvasines vertybes į materialiąsias. Tarp tų laisvai samdomų specialistų pasitaikydavo tikrų Leonardo da Vinči įpėdinių, stebinusių savo žiniomis ir pasiekimais daugelyje sričių. Bet net ir tarp jų ryškiai išsiskyrė Titas Livijus Buratinis (Tito Livio Burattini, 1617–1681), inovatorius, architektas, mokslininkas, astronomas, instrumentalistas, keliautojas, inžinierius ir dar velniai žino kas, o jei vienu žodžiu – dizaineris. Savo multitalentus kilmingas italas realizavo visoje Abiejų Tautų Respublikoje: iš Vilniaus jis vadovavo keturioms Respublikos monetų kalykloms, Varšuvoje sukonstravo realiai veikiantį skraidantį aparatą, Krokuvoje savo pasigamintu teleskopu stebėjo Veneros debesis, bet labiausiai istorijoje įsiminė kaip žmogus, pasiūlęs universalų mato vienetą – metrą. Vilniuje 1675 m. T.L. Buratinis paskelbė veikalą ‘Misura universale’, kuriame pirmą kartą pavartojo ‘metro cattolico’ sąvoką. Pasaulis ją nepriėmė iš karto, tačiau šiandien tai pagrindinis ilgio mato vienetas.
Įamžinant šią neeilinę istoriją, Vilniuje, Valdovų rūmų sienoje vakar atidengta skulptūrinė kompozicija, skirta…metrui. Na, ir Titui Livijui Buratiniui tuo pačiu. Grafiškai tipografiško bareljefo autorius – skulptorius ir dizaineris Martynas Gaubas. Mecenavo projektą – Vilniaus senamiesčio Rotary klubas.

Titas Livijus Buratinis (Tito Livio Burattini, 1617–1681), inovatorius, architektas, mokslininkas, astronomas, instrumentalistas, keliautojas, inžinierius ir dar velniai žino kas, o jei vienu žodžiu – dizaineris

Vilniaus Valdovų rūmai
Paminklinė kompozicija Metrui Buratinnui

Parašykite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia