Išskirtinės naujienos:

Naujas dizaino žiniatinklis

Geriausių lietuviškų dizainų bei jų autorių sklaidos projektui “Dizaino...

Neparašytos dizainerių kronikos. XVIII dalis.

Įvykio data: 2021 03 30

Lietuvos taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje atidaryta paroda apie Feliksą Daukantą

Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros įkūrėjo ir vieno iš Lietuvos dizainerių sąjungos steigėjų F. Daukanto 100-to metų jubiliejų minėjome 2015 metais. Buvo daug renginių, straipsnių ir dalybų prisiminimais. Net memorealinė lenta ant gyvenamojo namo, kuriame profesorius gyveno, sienos buvo pakabinta (beje, finansiškai prisidėjus LDiS). Praėjus penkiems-šešiems metams prisiminta, kad dar ne viskas parodyta ir ne visi akcentai sudėlioti.

Reikšmingos faktinės aplinkybės:

1. Tarp parodos partnerių pirmąja paminėta viešoji įstaiga Lietuvos dizaino fondas, kuri ir yra tikroji parodos sumanytoja ir vykdytoja. Šią VšĮ 2016 metais įsteigė menotyrininkė Karolina Jakaitė, pedagogas Šarūnas Šlektavičius ir semiotikė Gintautė Žemaitytė (tuo metu ėjusi kultūros viceministrės pareigas). Savo įstaigos tinklapyje steigėjai save išdidžiai vadina „dizaino tyrėjais“.

2. VšĮ Lietuvos dizaino fondas 2019 m. vien iš Lietuvos kultūros tarybos gavo 15500 Eur tinklaveikai, mobilumui ir dizaino istorijos dokumentavimui. 2020 m. – dar 18000 Eur archyvo skaitmenizavimui ir galerijai. Felikso Daukanto paroda – galimai šių subsidijų rezultatas, nes paviešinti, ką už tokias sumas nuveikta, nu, kažkaip reikia.

3. Feliksas Daukantas parodos rengėjų pristatomas kaip daiktų pasaulio vizionierius, o parodos aprašyme net užsimenama, kad „Daukanto kūrybos visuma eksponuojama pirmąkart…“ Tačiau apsilankius pačioje parodoje, nei daiktų pasaulio vizijos, nei kūrybinės visumos nematyti – gintaro karoliukai ir čainikas – tai čia tokia daiktų pasaulio vizijos kūrėjo visuma? Nuviliantis atradimas – kaip sako kaukaziečiai: kalnas pagimdė pelę?

4. Utopinės vizijos, tai dar ne daiktų pasaulio vizionierija. Bet kuris tų laikų berniokas, prisiskaitęs Drąsiųjų kelių ar Zenito serijos knygų, kliedėjo panašiomis idėjomis apie tobulai veikiančius miestus ir tobulas visuomenes. Vizionierius – kuomet pasakai ne ką, o kaip tai įgyvendinti. Kaip ir parodos rengėjai yra tie, kurie sakosi, jog demonstruos VISĄ DAUKANTO KŪRYBOS VISUMĄ – ir turi išpildyti pažadą. Kitaip jie bus tiesiog apgavikai, nelabai gudriu būdu įsisavinę mokesčių mokėtojų pinigus ir žeminantys Lietuvos dizaino demiurgo vardą. O tuo pačiu diskredituojantys visą Lietuvos dizaino sektorių.

5. Kita vertus, gali būti, kad tokio tikslo ir būta – pedagogas Š. Šlektavičius, kadaise buvęs Lietuvos dizainerių sąjungos valdybos nariu, stipriai prisidėjo prie šios organizacijos žlugdymo, aktyviai ir aršiai dalyvaudamas begaliniuose teismų posėdžiuose. O laisvu nuo teismų ir parodų organizavimo metu, jis dirba Daukanto įsteigtoje Dizaino katedroje, kurią taip sėkmingai Audrius Klimas suskaidė, atskirdamas sau Grafinio dizaino katedrą.

6. Taigi, nei parodos kuratorė, nei teksto autorė, nei konsultantė, nei parodos architektas (!), nei pagaliau – Dizaino fondo steigėjai, atrodo, taip ir nesuprato Felikso Daukanto pagrindinės kūrybinės misijos ir palikimo reikšmės. Ne gintaro karoliukai ar šaržai yra Daukantas, o profesionalaus Lietuvos nacionalinio dizaino pradžia ir edukacijos koncepcija. Ne daiktų pasaulio, o viso Lietuvos dizaino vizionierius jis yra. Dabartinės ir būsimos dizainerių kartos, plačiai išsikerojusios savo pasiekimais ir geografija – tų vizijų realus rezultatas.

7. Tuo tarpu Daukanto antipodas – destruktyvus ir kerštingas profesoriaus mokinys Audrius Klimas, griauna ir naikina universalią Daukanto dizaino pasaulio visumą: suskaldė Katedrą, sukiršino dizaino bendruomenę, sunaikino Daukanto įsteigtą dizainerių sąjungą. Dabar su savo satrapų pagalba bando viešai įteigti nuomonę, kad ne toks jau didis tas Daukantas ir buvo…“na, pažiūrėkite mūsų parodą, ten eksponuojama visa dizaino „pranašo“ ir krikštatėvio KŪRYBOS VISUMA, net tortų dizainas…ne kažką, mano pirmakursiai aukšto balo negautų“,- tarsi šieptųsi buvęs LDiS narys Š. Šlektavičius. Kuo mažesnis Daukantas, tuo ilgesnis Klimo šešėlis…

8. Kažkoks dvigubas Š gaunasi…

9. Tuo tarpu TDDM, kurios patalpose veikia paroda, administracija laukia, kaip rašoma prevenciniuose įspėjimuose, tik tų lankytojų, kurie „atsižvelgs į muziejaus darbuotojų prašymus bei laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo“…Taigi, kosėkit ir čiaudėkit etiškai, nors neatmestina, kad susigraudinę apsiverksite, apžiūrėję Felikso Daukanto parodą, kuri veiks iki gegužės 30 d.

Latest

NARBUTAS toliau skina laurus

Lietuviško kapitalo biuro baldų gamintojas NARBUTAS toliau sėkmingai garsina...

Trends & Traditions

Parodoje „Trends & Traditions" dalyvaujantis NARBUTAS stiprina pozicijas Skandinavijoje Gegužės 3 dieną...

Dizaino spektaklis PQ23

Nuo Burkina Faso iki Peru: spektaklio dizainas iš viso...

Stokholmo baldų parodoje, „Narbutas“ stende – dizainerių pranešimai ir pakitusias biurų tendencijas atliepiantys gaminiai

Vasario 7–11 dienomis biuro baldų gamintojas „Narbutas“ dalyvauja Stokholmo...

Newsletter

spot_img

Don't miss

NARBUTAS toliau skina laurus

Lietuviško kapitalo biuro baldų gamintojas NARBUTAS toliau sėkmingai garsina...

Trends & Traditions

Parodoje „Trends & Traditions" dalyvaujantis NARBUTAS stiprina pozicijas Skandinavijoje Gegužės 3 dieną...

Dizaino spektaklis PQ23

Nuo Burkina Faso iki Peru: spektaklio dizainas iš viso...

Stokholmo baldų parodoje, „Narbutas“ stende – dizainerių pranešimai ir pakitusias biurų tendencijas atliepiantys gaminiai

Vasario 7–11 dienomis biuro baldų gamintojas „Narbutas“ dalyvauja Stokholmo...

Narbutas Stokholme

NARBUTAS kviečia susitikti Stokholmo baldų parodoje: dizaineriai skaitys pranešimus,...
spot_imgspot_img

NARBUTAS toliau skina laurus

Lietuviško kapitalo biuro baldų gamintojas NARBUTAS toliau sėkmingai garsina Lietuvos vardą pasaulyje. Daugiafunkcė stalo sistema NOVA Wood Multipurpose šiemet pelnė prestižinį tarptautinį dizaino apdovanojimą...

Trends & Traditions

Parodoje „Trends & Traditions" dalyvaujantis NARBUTAS stiprina pozicijas Skandinavijoje Gegužės 3 dieną biuro baldų gamintojas NARBUTAS dalyvauja renginyje „Trends & Traditions", kuris vyksta Kopenhagoje, Danijoje. Šiame labai ypatingame renginyje,...

Dizaino spektaklis PQ23

Nuo Burkina Faso iki Peru: spektaklio dizainas iš viso pasaulio po ketverių metų grįžta į Prahą. PQ (Prahos kvadrienalė) pradeda išankstinius festivalio abonementų pardavimus Penkioliktoji...

Parašykite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia