Įvykis be datos, vyksta nuolat:
Perfrazavus sparnuotą posakį, užrašytą ant Lietuvos dailininkų sąjungos būstinės Vokiečių gatvėje:, „kiekvienas dabar dizaineris, bet tik dizaineriai tai supranta“…štai ir jau minėtos kūrybinės sąjungos pirmininkė Edita Utarienė užsakomame „Delfi“ straipsnyje pristatoma kaip prestižinės dizaino premijos Red Dot laimėtoja (kartu su dizainere Agne Dautartaite Krutule). O kitas Dailininkų sąjungos narys Egidijus Jokubauskas, turintis bankroto administratoriaus licenziją, šiuo metu likviduoja Lietuvos dizainerių sąjungą. Smagu dėl kolegų aktyvumo dizaino srityje.
Reikšmingos faktinės aplinkybės:
1. Tačiau visai nesmagu buvo 2015-2018 metais, kuomet LGDA (Lietuvos grafinio dizaino asociacijos) įkūrėjo ir ilgamečio pirmininko, o tuo metu – dar ir VDA rektoriaus Audriaus Klimo suorganizuotas puolimas prieš Lietuvos dizainerių sąjungą, siekiant perimti organizacijos kontrolę, o nepavykus – sunaikinti, pasiekė apogėjų. Tačiau Lietuvos meno kūrėjų asociacijos, vienijančios visas kūrybines sąjungas, nariai (sąjungų pirmininkai) liko kurti ir nebylūs Dizainerių sąjungos pirmininko kvietimui pademonstruoti solidarumą ir imtis koordinuotų veiksmų prieš Kultūros tarybą, kurios neteisėti veiksmai baigė užsmaugti vieną iš LMKA narių. 5-tasis NATO straipsnis laikyti vienos iš jos narių užpuolimą – visos organizacijos užpuolimu, tarp iškilių Lietuvos meno organizacijų nėra žinomas. Jos, kaip ramios avelės ir toliau rupšnojo žolę, kol vieną iš jų dorojo vilkas…tik mandagiai pasitraukė, kad neaptaškytų. Perspėjau tada, kad tokie ar panašūs procesai pasieks ir jų organizacijas. Lietuvos Muzikų sąjunga jau karščiuoja, Edita Utarienė vis dar užkrečiamai šypsosi…
2. Bet čia ne apie šypsenas, o apie užsakomąjį straipsnį Delfyje, kuris pasirodė netrukus po LGDA suvažiavimo ir pasakoja (arba tiksliau – giriasi) savo pasiekimais dizaino srityje: „Metai dizaine: viskas, ką reikia žinoti apie dizaino aktualijas Lietuvoje“. Žurnalistei straipsnio pavadinimą turbūt padiktavo „dizaino korifėjus“ Au.Klimas – tik tas vienas gali nuspręsti kiek ir ką kiekvienas turi žinoti. Nei daugiau, nei mažiau – kiek Klimas leis.
3. Išvardindama LGDA ir jos satelitų bei jos iniciatyva sukurtų organizacijų pasiekimus, autoriai geriausiu atveju mato tik dalį vaizdo – tą dalį, kuri jiems patinka, kuri juos džiugina ir linksmina.
4. Ir tai yra lengvai paaiškinama: LGDA, Au.Klimo įkurta 1996 metais kaip alternatyva Lietuvos dizainerių sąjungai, susiurbė į save tik vienos iš daugelio dizaino specializacijų dizainerius grafikus – maketuotojus, pakuotojus ir iliustruotojus, matančius ir projektuojančius visą pasaulį į vieną plokštumą. Dažnas iš jų nesuvokia tūrio, apimties, gylio, multikompleksiškumo. Ir tai nėra jokia problema, nes tokia yra jų profesinė veikla: jų mąstymas, pasaulio matymas ir net jų mintys susiprojektuoja plokštumoje – grafiniame makete. Apimtiniai objektai geriausiu atveju yra imituojami grafinės perspektyvos ar kitokios optinės apgaulės būdu. Tačiau vistiek visi sprendimai lieka vienoje plokštumoje. Ilgainiui paaiškėja, kad tai ne tik kūrybinis metodas – tai požiūris, problemų sprendimo būdas, net bendravimo ypatumas ir charakterio bruožas. Jį galima būtų įvardinti kaip plokščiažiūriškumą, kuomet matoma tik viena problemos plokštuma, ignoruojant ar nesuprantant visumos.
5. Ir štai tokio plokščiažiūriškumo profesorius Klimas (abudu jie,Klimai – iš tikrųjų) išmokė ir apkrėtė ištisas dizainerių kartas, tuo pačiu jiems įdiegdami nesupratimo ir priešiškumo kitaip galvojantiems ir kitą kelią pasirinkusiems kolegoms. O juk patys jie – tik dalis dizaino industrijos, tik dalis dizaino bendruomenės. Tačiau pasakodami apie dizainą, jie mato tik save – tik grafinį (komunikacinį) dizainą. Kitoks jiems, matyt, net neegzistuoja. Arba yra nesuvokiamas.
6. Pačių gi plokščiažiūrių pagrindiniai pasiekimai dizaino srityje – įkurtos tarybos ir įstojimas į dvi, tris ar keturias tarptautines organizacijas. Ir ką tai duoda realiam dizainui ir realiam dizaineriui? Autoriai atsako – „Nors brandžią ir nuoseklią Lietuvos dizaino politiką imta kurti tik prieš nepilnus metus, bene prestižiškiausias „Red Dot: Best of the best“ apdovanojimas pernai buvo įteiktas ne kam kitam, o lietuvei Agnei Dautartaitei Krutulei už meno albumo „Memorabilia“ apipavidalinimą.“
7. Supratot? Nors brandžią ir nuoseklią Lietuvos dizaino politiką imta kurti tik prieš nepilnus metus, koronovirusas jau apėmė visą pasaulį, pražudęs daugiau nei 4000 žmonių.
8. Plokščiosios žemės doktriną išrado plokščiažiūris.