Niekas jau turbūt nebeatsimena tos 1994 m. vasaros, kuomet kompiuteris (dirbtinis intelektas – artificial intelligence, ai) pirmą kartą laimėjo prieš šachmatų pasaulio čempioną (žmogų, Garį Kasparovą). Ir jau tuo labiau niekas nepastebėjo, kaip po truputį, mažais žingsneliais ai algoritmai tapo neatsiejama mūsų aplinkos, veiksmų ir buities dalimi: žodinėmis arba komandomis raštu ieškome bet kokios informacijos ar vaizdų google, verčiame tekstus pirmyn-atgal iš bet kurios kalbos, balsu bendraujame su namais, automobiliu ar atskirais prietaisais. Net nežinom, kad dalį tekstų socialiniams tinklams ir straipsniams pagal užduotis jau kuria ne žmogus, o kompiuterinė programa, ai. Jokie progreso stebuklai nebestebina.
Tad, vienai po kitos atsiradusios vaizdų generavimo pagal žodinę užklausą programos taip pat per daug nieko nestebina, nors dalis ai entuziastų praleidžia valandų valandas, tobulindami žodinį programavimą taip, kad jis kuo tiksliau atitiktų laukiamą rezultatą. O šis visuomet nustebina – mat ai akimirksniu peržiūri milijardus vaizdų, iš kurių sugeneruoja labiausiai užklausą atitinkančią kompoziciją. Programos tobulėja ir jau dabar pasigirsta susirūpinusių balsų – ar jos nepanaikins daugelio profesijų, kurių pagrindas – vaizduotė? Juk ai kuria vaizdus tūkstančius kartų greičiau ir…turbūt geriau? Vystantis ai, grafinis dizainas, produktų kūrimas, net architektūra taip pat gali tapti dirbtinės vaizduotės veiklos zona. Kita vertus, panašūs nuogąstavimai lydėjo visas technines revoliucijas – ir tuomet, kai atsirado pirmosios audimo staklės, arklius keitė automobiliai, o tūkstančius sąskaitininkų – skaičiavimo mašinos.
Vystantis ai, grafinis dizainas, produktų kūrimas, net architektūra taip pat gali tapti dirbtinės vaizduotės veiklos zona
Dar viena patraukli neurotinklo pritaikymo sritis – istorinės rekonstrukcijos: sukūrimas (ar atkūrimas) objektų, kurie neišliko nei fiziniame pavidale, nei atmintyje. Štai didelis Midjourney ir Dall-E 2 (vaizdų generavimo programos) entuziastas, žinomas auto-moto dizaineris Tomas Jankauskas pabandė kartu su ai įsivaizduoti, kaip galėjo atrodyti vienos gražiausių visų laikų žmonijos moterų, senovės Egipto karalienės Nefertitės pilnos figūros skulptūra, atkurta iš žinomo jos biusto, saugomo Berlyno Naujajame muziejuje (Neues Museum). Nežinia, kiek tai tikslu ir patikima, nes ai gali sugeneruoti milijonus skirtingų variantų, bet tik žmogus galiausiai spręs, kas jam yra tinkama.
(Tekstą rašė žmogus).
